Személyiségem zavarai
(a valósággal való hasonlatlanság nem feltétlenül a véletlen műve :))
Paranoid (High)
A pszichiátriai diagnózis felállításához az alábbiak közül legalább négy szükséges.
A,
- Megfelelő tényszerű összefüggések alapja nélkül feltételezi, hogy mások kihasználják, vagy ártanak neki.
- Bizonyítékok hiányában is megkérdőjelezi barátai, munkatársai megbízhatóságát és lojalitását.
- Általánosan ártatlan megjegyzések vagy hétköznapi történésekből rejtett rosszindulatot vagy fenyegetést olvas ki (pl.: az a meggyőződése, hogy a bankalkalmazott "tévedése" csak szándékosságból fakadhatott)
- Haragtartó, hosszú ideig képtelen megbocsátani, elfelejteni az őt ért sérelmeket, bosszúságokat.
- Nem hajlandó másokban megbízni, mert attól fél, hogy a tőle származó információt később felhasználják ellene.
- Könnyen megsértődik, sértődés esetén azonnal dühös támadással válaszol.
- Valós okok hiányában is megkérdőjelezi házastársa vagy szexuális partnere hűségét.
B, A fenti karaktervonások nem kizárólag szkizofrénia vagy téveszmés zavar fennállása idején jelennek meg.
Skizoid (High)
Emotionalis hidegség.
Emberközi kapcsolatokban távolságtartás.
Képtelenek az öröm megélésére (anhedonia).
Kritikára, dicséretre szegényes a reakciójuk.
Sexualis érdeklődésük, függetlenül az életkortól, beszűkült.
Hiányoznak a szoros és bizalomteli kapcsolataik.
Nem fordítanak gondot a társadalmi normákra, viselkedésük excentrikus, különcök, befelé fordultak.
Skizotip személyiségzavar (High)
Ha Ön skizotip személyiségzavarban szenved, akkor nehezen tűri az intim kapcsolatokat. Többnyire, különösen idegenek között, mélységes szorongást érez, ami abból ered, hogy attól tart, mások megítélik Önt vagy elvárásaikat Önre akarják erőltetni.
Következésképpen nehezére esik, hogy közeli emberi kapcsolatokat létesítsen és tartson fent.
A skizotip személyiségzavarban szenvedők mélységesen rosszul érzik magukat más emberek között, szoronganak, és végső soron gondolkodásuk is eltorzulhat. Az ilyen emberek például úgy érezhetik, hogy valaki más is jelen van a szobában, vagy azt képzelhetik, hogy mások róluk beszélnek.
A skizotip zavarban szenvedők magatartása gyakran nyilvánvalóvá teszi szociális szorongásaikat. Például homályosan fogalmaznak, túlzásokban, metaforákban, klisékben beszélnek, maníros megjelenésük és viselkedésük meglehetősen furcsának és ellenszenvesnek tűnhet. Nehezükre esik, hogy mindennapi csevegésbe elegyedjenek, többnyire mereven, ügyetlenül és feszülten reagálnak.
Antiszociális személyiségzavar (High)
E zavar háromszor-négyszer olyan gyakran fordul elő férfiak, mint nők esetében. Az antiszociális személyiségzavar jellegzetessége, ha valaki folyamatosan nem tartja tiszteletben mások jogait és a mások által követett szabályokat, és ennek megfelelően is viselkedik.
Az antiszociális személyiségzavar a népességnek mintegy két-három százalékát érinti. Az antiszociális személyiséget néha szociopatának is szokták nevezni.
A kutatási eredmények szerint az antiszociális személyiségnek vannak genetikai alapjai. Ugyanakkor a zavar kialakulásának esélyét növeli, ha a gyerek rendszeresen kábítószerező és alkoholizáló, vagy bűnöző életmódot folytató emberek között nő fel, illetve kaotikusak a családi viszonyai, elhanyagolják vagy durván bántalmazzák gyermekkorában. A gyermekkori ADHD (attention-deficit hyperactivity: hiperaktív, nehezen figyelő, fegyelmezetlen gyermekkori viselkedés) és a magatartási zavarok előre jelezhetik a későbbi felnőtt antiszociális személyiségzavarát.
Ha Ön antiszociális személyiségzavarban szenved, mások érzelmileg hidegnek és érzéketlennek találják Önt. Esetleg elbűvölőnek, de megbízhatatlannak és őszintétlennek tűnik. Előfordulhat, hogy Ön csak azért becsül másokat, amit megkaphat tőlük. Talán magától értetődőnek tekinti, hogy boldogulása érdekében kénytelen manipulálni, csalni és bármi mást is megtenni. Az antiszociális zavarban szenvedők ezért kétes, esetenként törvénytelen ügyekbe keverednek, mivel gy gondolják, hogy a törvények és a szokások rájuk nem érvényesek.
Az antiszociális személyiségek többnyire kihasználnak másokat, attól félvén, hogy különben mások használják ki őket. Ennek következtében bármiféle kényszer vagy tekintély -- a főnökük, a rendőrség, a jogászok -- ellenállást válthat ki belőlük, és folyton adósságot halmoznak fel vagy bajba keveredhetnek az adóhatóssággal. Gyakran kegyetlenek és nem éreznek semmiféle lelkifurdalást, ha kárt okoznak másnak. Az együttérzés e hiánya jellemző minden kapcsolatukra, nemcsak idegenekkel, hanem szeretteikkel szemben is.
Ha Ön antiszociális személyiségzavarban szenved, akkor rettegést okozhat Önnek a gondolat, hogy gyengének bizonyul, vagy mások áldozata lesz. Ha attól tart, valaki kihasználja, vagy akár csak fölébe kerekedhet, Ön rosszindulatúan vagy akár kegyetlen módon is viselkedhet. Nehéznek találja, hogy hűséges, empatikus, felelősségteljes és becsületes legyen emberi kapcsolataiban.
Az antiszociális személyiségzavarban szenvedők impulzív és gyakran elővigyázatlan emberek -- szexuális életük promiszkuus, gondatlanul, vadul vezetnek. A biztonság iránti érdektelenség az izgalom és az erős érzelmek hajhászásából ered, amely a benső ürességet és elszegényedett érzelmi életet próbálja kompenzálni.
Borderline személyiségzavar (Moderate)
A borderline személyiségzavar valószínűleg a korai gyermekkorban gyökerezik: valamilyen súlyos veszteség, a szülő-figurával való mélységesen instabil kapcsolat, gyerekkori trauma, bántalmazás vagy nélkülözés okozhatja. A borderline diagnózist kapó betegek több mint felét súlyosan bántalmazták vagy szexuálisan kihasználták gyerekkorában. A zavar a népesség mintegy két-három százalékára jellemző, tehát a leggyakoribb személyiségzavarnak tekinthető.
Ha Önnek borderline személyiségzavara van, akkor Ön folyamatosan hadakozik az elhagyás valóságos vagy képzelt veszélye által kiváltott pánik ellen. A viselkedése tehát impulzív, nehezen kiszámítható, hangulata ingadozik, s emberi kapcsolatai rendkívül viharosak és intenzívek.
Valószínűleg hol kétségbeesetten kapaszkodik az Ön számára fontos emberekbe, hol pedig, hogy csökkentse a veszteségtől való félelmet, leértékeli, lekicsinyli őket. Hogy magányát elűzze, emberekkel veszi magát körül, annak ellenére, hogy nem tud kijönni velük. A stresszt okozó helyzetek, különösen kapcsolatokban, többnyire súlyosbítják a tüneteket.
Mivel a borderline személyiségzavarban szenvedő emberek önértékelése és identitása nagyon törékeny, többnyire rendkívül érzékenyek az elutasításra vagy elfogadásra. Ha Ön ilyesfajta zavarban szenved, még társkapcsolatban is igen magányosnak és elszigeteltnek érezheti magát. Valahányszor úgy érzi, veszteség, elválás vagy elhagyás fenyegeti, dührohamot kaphat, paranoid vádakokodásba kezdhet, vagy lekicsinyelő módon gondolkodhat az addig fontos személyről.
A borderline zavarban szenvedők esetén gyakori az alkoholizálás, a droghasználat, a falásroham, az öncsonkítás vagy az öngyilkossági kísérlet, amellyel az elszigetelődéstől és az elhagyatástól való félelmüket próbálják feloldani.
Hisztrionikus személyiségzavar (Moderate)
A hisztrionikus zavar teátrális, feltűnősködő, egocentrikus viselkedési mintáját általában a nőkre tartják jellemzőnek. Noha a hisztrionikus személyiségzavar épp olyan gyakori férfiak, mint nők esetében, több nő keresi fel ezzel az orvosát. A kutatások azt mutatják ugyanakkor, hogy a hisztrionikus személyiségzavar pontosan ugyanolyan mértékben jellemző férfiakra, mint nőkre. A hisztrionikus személyiségű emberek társkapcsolatai többnyire viharosak és boldogtalanok.
Az e típusba tartozó emberek gyerekkorukban általában ügyeskedő, csábító, manipulatív módon viszonyulnak környezetükhoz. Ha Ön hisztrionikus személyiségzavarban szenved, meglehetősen valószínű, hogy vonzó, társaságkedvelő, extravagáns ember, aki köré szívesen gyűlnek mások. Viselkedési stílusa élénk, kacérkodó, s különlegesen színes és felnagyított formában fejezi ki érzelmeit: a vonzalmat szenvedélyként, a dühöt őrjöngésként, a szomorúságot szívszakasztó kétségbeesésként, a csalódást tragédiaként 'adja elő'.
Noha a hisztrionikus személyiség tulajdonságai igen vonzóak lehetnek mások szemében, az egyén gyakran csalónak érezheti magát, s a teátrális külsőségek sokszor üresnek, őszintétlennek vagy zavarbejtőnek tűnhetnek. A színpadias viselkedés mögött többnyire mély érzelmi üresség és kiéhezettség húzódik meg. Ha a hisztrionikus személyiség nem képes folyton magára vonni a figyelmet és nem tud tetszést kelteni, kétségbeesik és kiüresedettnek érzi magát. Végső soron a külvilágból érkező reakciók sosem elegendőek ahhoz, hogy a mélységes benső igényt kielégítsék.
A hisztrionikus zavarban szenvedők gyakran úgy érzik, csapdába ejti őket saját vágyuk arra, hogy felfigyeljenek rájuk, hogy folyamatosan hízelegjenek és bókoljanak nekik, hogy szexuálisan vagy fizikailag mindig vonzónak érezhessék magukat. Rengeteg időt tölthetnek öltözködéssel és szépítkezéssel. Ugyanakkor az egyén azon aggódhat, hogy 'rajtakapják', s csalónak érezheti magát.
Narcisztikus személyiségzavar (High)
A beteg saját jelentőségét felfokozottan éli meg, sikeresnek, hatalmasnak, szépnek, illetve intelligensnek képzeli magát, erről fantáziál. Nagyon sérülékeny, környezete enyhe kritikájára is erős indulattal, haraggal reagál. Emiatt kerüli az olyan helyzeteket, amelyekben kudarc érheti. A környezetében lévő emberek figyelméért sóvárog, igénybe veszi, sőt kihasználja őket kivételes képességeire hivatkozva. Kedvességet, meleg érzéseket vár tőlünk – soha nem anyagi előnyöket – de ezeket nem képes viszonozni. A személyiség fensőbbségének érzése sokszor rejtve maradhat mások előtt, sőt az önfeláldozás, a szerénység álarcában jelenhet meg, csak akkor mutatkozik meg, ha visszautasítás éri őt.
Avoidant személyiségzavar (very High)
"Jellemzője a társadalmi szituációkban érzett félelem. A beteg elkerüli a társaságot, azokat a helyzeteket amikor másokkal kerülne kapcsolatba. Fél a visszautasítástól és hogy kínos helyzetbe kerül. Hátha kigúnyolják, megalázzák vagy furcsának találják. Az új helyzetekben várható esetleges problémákat eltúlozza. Gyakran talál ki egy képzeletbeli világot az igazi pótlására. A skizoid személyiségzavartól eltérően ő vágyik a társas kapcsolatokra. Kezelik csoportterápiával, kognitív terápiával. Néha gyógyszer is kell."
Dependens személyiségzavar (High)
A beteg szolgálatkészséget mutat a másik ember kívánságainak teljesítésére – a gyenge akaratú embereket nevezik dependens karakterűnek. Fokozott igénye van arra, hogy a másik ember törődjön vele. Kevés készséget mutat, hogy örüljön, kerüli a felelősség vállalást, állandó önbizalomhiánnyal küszködik, inkább másokat szolgál ki.
Obszesszív - kompulzív személyiségzavar (High)
Kényszeres karakter – rendszeretet, takarékosság, makacsság. Munkavégzése igen magas elvárások szerint zajlik. Jellemző, hogy az erkölcsi normákat szigorúan betartja, száraz és kedélytelen, humortalan ember benyomását kelti. Tétova mindenféle döntési helyzetben, újabb és újabb tanácsokat kér. Végül mégis úgy érzi, hogy hibát vétett, rosszul választott. A jövőbeli katasztrófától félve ócska, értéktelen holmikat sem dob el. Igyekszik kontrollálni saját érzelmeit, de a másik embert is. A kritikára igen érzékeny, de megbántottságot, haragot vagy bármilyen más érzést alig mutat, olyan mint egy robot.